IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Не изпомпват ли Русия и Саудитска Арабия все още твърде много петрол?

Влиянието на Москва и Рияд сред останалите членки на ОПЕК+ вероятно ще помогне на две страни да определят политиката на групата за 2020 г.

20:10 | 02.10.19 г. 3
<p>
	Руският президент Владимир Путин и саудитският престолонаследник принц Мохамед Бин Салман.&nbsp;<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Руският президент Владимир Путин и саудитският престолонаследник принц Мохамед Бин Салман. Снимка: Ройтерс

Тази година пазарът на петрол е изправен пред едно от най-тежките прекъсвания на доставките в последно време, но въпреки това цените остават заседнали в диапазона 60-69 долара за барел. 

Производството на петрол на членовете на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) претърпя най-големия си срив от 16 години през август, след като беше поразена енергийната инфраструктура на Саудитска Арабия от нападение с дронове, пише Bloomberg.

По-рано това лятото скандалът със замърсения руски петролопровод „Дружба“ принуди Москва да предприеме рязко свиване на производството, като в същото време финансовите санкции на САЩ срещу Иран остават в сила.

И все пак петролният бенчмарк сорт Брент се върти около цена от 66 долара за барел през по-голямата част на 2019 г., което е далеч от цената, при която се предполага, че светът е изправен пред недостиг на петрол.

На фона на днешната среща между руския енергиен министър Александър Новак и новоназначения му саудитски колега принц Абдулазиз бин Салман в Москва светът вероятно се пита дали двете страни не изпомпват все още твърде много петрол

„Министър Новак и принц Абдулазиз признават, че са изправени пред значителна опасност през следващата година“, тъй като цените могат да продължат да се понижават, споделя Боб Макнали, президент на Rapidan Energy Group. „Ръстът на търсенето на петрол рязко се понижава, тъй като макроикономическите, търговските и политическите рискови фактори продължават да се засилват - от Brexit през разследването за импийчмънт на президента на САЩ Доналд Тръмп, до конфликтите в Персийския залив и търговската война между САЩ и Китай“, добавя Макнали.

1 1

Петролът току-що приключи най-лошото си тримесечие от края на миналата година заради рисковете при търсенето, оказали натиск върху Саудитска Арабия, която е силно зависима от петродоларите (постъпленията от продажбата на суров петрол, която обикновено се извършва чрез плащане с американска валута, в полза на държавите-износителки на суровината – бел.ред.) и се подготвя да започне първоначалното публично предлагане на своята държавна петролна компания Aramco през този месец.

За руския бюджет по-евтиният петрол не е толкова голям проблем, но страната ще се нуждае от пълна хазна, тъй като планира да увеличи разходите през следващите три години, за да съживи своята бавна икономика.

Новак заяви по-рано днес, че несигурността около глобалното търсене на суров петрол и нестабилността при цените затрудняват прогнозата как ще се държи петролният пазар тази зима в северното полукълбо.

Подсигуряване на пазара

По време на събитието „Руска енергийна седмица“ (от 1 до 5 октомври) министрите на енергетиката на Русия и Саудитска Арабия вероятно ще се съсредоточат върху подсилването на пазара. Те могат също така да се застъпят за продължаване на плана за свиване на производството на ОПЕК+ (събирателно от ОПЕК и нейните съюзници – бел.ред.), заяви Джо Макмонигъл, старши съветник по енергетиката в Hedgeye Risk Management LLC.

За да са сигурни в своите планове, Новак и принц Абдулазиз ще бъдат внимателни, когато очертават бъдещето на съкращенията на добива. Както показва историята, „вземането на такива решения за стратегическо партньорство е привилегия на лидерите“, посочва Илдар Давлетшин, енергиен анализатор в Wood & Co.

През септември средното дневно производство на петрол в Русия все пак надхвърли целта от договорката на ОПЕК+, дори след като производителите извършиха по-сериозни съкращения спрямо предходния месец. Страната изпомпва около 11,25 млн. барела суров петрол и кондензат през август, сочат правителствени данни, което означава, че Русия произвежда с 60 хил. барела на ден повече от поставения от ОПЕК+ лимит.

2 2

Александър Новак заяви в сряда, че Русия има за цел да се съобрази със споразумението на OPEC+ през октомври.

В същото време руският президент Владимир Путин обяви последното удължаване на процеса по свиване на производството в края на юни, след като се срещна със саудитския престолонаследник принц Мохамед Бин Салман в Япония. Изявлението му, направено само два дена преди представителите на ОПЕК+ официално да се срещнат, за да обсъдят бъдещото сътрудничество по отношение на ограничаването на продукцията, показва, че решенията, взети от Русия и Саудитска Арабия, влияят на действията на членовете на цялата група.

Каквото и да решат Русия и Саудитска Арабия тази седмица, за да се уверят, че могат да балансират пазара на петрол, може да се наложи да удвоят усилията си до края на годината.

„Когато стигнем до декември, перспективите за 2020 г. ще изглеждат по-реалистични, отколкото днес“, посочва Макнали. Дотогава въпросът ще бъде не толкова дали Москва и Рияд ще покажат единство и решимост относно свиването на добива през следващата година, колкото това дали техните политики ще бъдат достатъчни, за да вървят рамо до рамо с бързо изменящите се фундаменти, коментира още Макнали.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:32 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 35 rate down comment 1
Императорът
преди 4 години
А не изпомпват ли САЩ твърде ного слуз... или на тях им е позволено?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 36 rate down comment 3
многодобре
преди 4 години
....ама ги меси и прави тесто от тях!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 38 rate down comment 7
korn
преди 4 години
Колко палово гледа Влади мюсулманския си авер. Знаем че мюсулманските мъжаги са му слабост. На Ердо построи джамия в Москва, на мюсулманина Асад прати руски момчета да *** за него, на мюсулманина аятолаха на Иран подари копие на Корана, мюсулманина Кадиров му е пръв другар. Срам за християните е този подмолен кагебист.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още